| Edit |   |
| Antigenic Specificity | eEF1A |
| Clone | polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Reactive Species | human monkey mouse rat |
| Isotype | n/a |
| Format | peptide affinity purified |
| Size | 100ul |
| Concentration | n/a |
| Applications | IF WB |
| Reviews / Ratings | If you have used this antibody, please help fellow researchers by submitting reviews to pAbmAbs and antYbuddY. |
| Description | Recognizes endogenous levels of total human eEF1A protein. Species Crossreactivity: mouse, rat and monkey |
| Immunogen | Synthetic peptide corresponding to a sequence at the C-terminal end of human eEF1A. Species Sequence Homology: Xenopus |
| Other Names | eEF1A (Eukaryotic Translation Elongation Factor 1 alpha 1) |
| Gene, Accession # | Gene ID: 1915, SwissProt: P68104 |
| Catalog # | E2212-87 |
| Price | |
| Order / More Info | eEF1A Antibody from UNITED STATES BIOLOGICAL |
| Product Specific References | n/a |